Vytisknout

Francouzi ve škole

V pátek 1. prosince žáci osmých tříd zažili netradiční výuku. Dvě hodiny zpestřené návštěvou francouzských vojáků z armády císaře Napoleona Bonaparte vtáhly děti o více jak dvě stě let nazpět. (FOTO)

Vojáci jim vyprávěli o životě, vzestupu a pádu malého génia. Napoleon, kterého mnoho současníků přirovnává k totalitním vůdcům moderní doby, nebyl jen mužem války. Byl i reformátorem. Jeho nápady a tehdejší nezvyklé vymoženosti jsou ve společnosti i zákonech Francouzské republiky uchovány dodnes.
Během povídání o životě Napoleona I. byli žáci seznámeni s tím, jak se tento muž dostal ve Francii k moci - z malého chlapce snícího o vojenské kariéře se stal císař všech Francouzů. Slyšeli také o zákonech, které dal Francii, o vymoženostech školství, soudnictví a infrastruktury (pro tehdejší Evropu nezvyklé).
 
Jeden z vojáků velmi barvitě představil tažení císařských vojsk napříč Evropou od portugalských břehů až k daleké Moskvě. Zvláštní zastávka byla na bojišti Tří císařů, o kterém se dozvěděli žáci více podrobností. Koneckonců to ovlivnilo životy všech našich předků žijících v údolí řeky Litavy. Vzpomínkové akce konající se zde dnes můžeme vidět v pestrých proměnách každoročně nejen ve Slavkově, ale i v okolních obcích a Brně.
Kromě života malého velkého muže představili vojáci názorně výstroj a výzbroj tehdejší francouzské armády „Grande Armée“. Žáci se zaujetím pozorovali, jak se tehdy museli v armádě oblékat, co všechno na sobě nosili a co je chránilo v bitvě. Viděli křesadlovou pušku s bodákem (ten se přidělával na boj muže proti muži) a šavle, které rovněž byly užívány při osobních soubojích.
Po dvou hodinách odcházeli žáci naplněni řadou informací a novinek, které jim umožnily vhled do doby, kterou si nepamatují už ani naši pradědečkové. Děkujeme především našim ochotným vojákům, bučovickým rodákům, kteří se uvolili a ochotně nám přišli o dnes již tak vzdálené době popovídat.

Pavel Šujan

TOPlist