Vytisknout

Tajemství Petrova

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Součástí vzdělávání Výtvarné výchovy na škole ZŠ 711 je i poznávání významných uměleckých památek a umělců regionu i naší vlasti. (fotogalerie)
Dne 15. listopadu se žáci 8. ročníku zúčastnili komentované prohlídky katedrály sv. Petra a Pavla nazvané Tajemství Petrova. Brněnská katedrála leží „nad městem“ i „uprostřed města“. Dříve zde stával pohanský chrám Venuše Krasopaní, který nechali strhnout sv. Cyril a Metoděj a na jeho místě postavili křesťanský chrám. To byl začátek dlouhé historie katedrály. Vývoj stavebních slohů, hlavní architektonické pojmy a ikonografie výzdoby jsme sledovali přímo před sebou.
A bylo na co se dívat! Skulptury gotické, barokní i ze současnosti, malby i reliéfy. Jména: Kremserschmidt, Ondřej Schweigl, Jiří Marek, Otmar Oliva a další. Kruchta s jedněmi z největších varhan v České republice. Součástí byla i návštěva expozice soch a reliéfů vyjímečné umělecké hodnoty v Diecézním muzeu Brna, které vyprávěly nejen o svědectví doby gotické a barokní, o technikách vzniku, ale i o príběhu života Ježíše Nazaretského.
Po rychlém přesunu do Wannieck Gallery ve Vaňkovce jsme si prohlídli výstavu současných mladých umělců pod názvem „Pán much“. Kresbami, malbami a ilustracemi umělci reagovali na neduhy současné české společnosti. V galerii Na mostě nás velkoplošnými plátny zaujal současný malíř Josef Achrer.  Jeho  abstraktní malba, pojatá v negativním vidění, mnohé z našich dětí překvapila. Den byl bohatý na umělecké zážitky, počasí nám přálo. Cestování se také vymykalo tradičnímu vyučování.
Mgr. Darina Zachrlová
učitelka Vv