Vytisknout

Nevšední zážitek

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Dne 6. února jsme se my, žáci 9.tříd, zúčastnili v místních kasárnách výstavy ke 100. výročí vzniku československých legií. (fotogalerie)
Na panelech jsme se mohli seznámit s osudy našich legionářů, o průběhu 1. světové války a vzniku legií nás poučil rotmistr Nosálek, který byl dobově oblečen v uniformě rakousko – uherského vojáka, pak jsme si mohli prohlédnout zbraně z 1. světové války i současnou vojenskou techniku. 
Byli jsme seznámeni zábavnou formou s průběhem války na jednotlivých frontách a dověděli jsme se o podílu československých legií na vzniku naší republiky. Velmi se nám líbil styl prezentace, který nás nenudil, ale bavil a poučil. Například jsme si ujasnili, že při zákopové válce na západní frontě si vojáci kopali hluboké zákopy, v nichž zůstávali prakticky po celou dobu války a po deseti dnech se pravidelně střídali s odpočinutými vojáky, kteří trávili těch deset dní o několik desítek metrů dál v zázemí.
Nejvíce nás překvapilo, že válka přináší velký technický i chemický rozvoj, protože všichni  se snaží vynalézt něco, čím by protivníka šokovali – tanky, letadla, bojový plyn, penicilin.
 
Po prohlídce zbraní z války nás na nádvoří čekala moderní technika – sanitka, obrněný vůz a tank.
Se vším jsme se mohli seznámit zvenčí i zevnitř. Obrněné vozidlo jsme si mohli dokonce i nastartovat a udivilo nás, že uvnitř není žádný hluk.
Za tento nevšední zážitek patří náš dík panu rotmistru Nosálkovi a celé jeho skupině.

                                                                    Ondřej Diviš a Martin Janalík, žáci 9.B