Vytisknout

Robotiáda

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Slovo ROBOT dnes každý zná, ale málokdo ví, že jej poprvé použil Karel Čapek ve své hře R.U.R. Název mu údajně poradil jeho bratr Josef Čapek, když se ho Karel ptal, jak umělou bytost pojmenovat. Původně zamýšlený LABOR zněl autorovi příliš stroze. (fotogalerie)
Roboti jsou dnes výrazní pomocníci lidí, nahrazují nás a pomáhají nám v různých oborech. Jsou tostroje pracující s určitou mírou samostatnosti a vykonávající určené úkoly. Dokáží také vnímat okolí pomocí senzorů, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu.
Tato částečná „umělá inteligence“ řízená algoritmem vytvořeného programu je stále vyvíjena a proniká i do výuky na základních a středních školách. Příkladem může být půlroční fungování kroužku Robotiky na ZŠ 711, kde děti pomocí programovatelných stavebnic LEGO MINDSTORMS EV3 tvoří robůtky, kteří chodí, mluví, myslí a dělají všechno, co je jen dokáže napadnout. Stránky výrobce stavebnice jsou http://www.lego.com/cs-cz/mindstorms/?domainredir=mindstorms.lego.com.
 
Ověřením získaných dovedností  při stavbě a programování modelů byla naše účast na mezinárodní soutěži robotů pro děti do 15 let, která se uskutečnila 8.3.2014 v obchodním centru Vaňkovka v Brně. Soutěže se celkem zúčastnilo přes 40 týmů, převážně z ČR. Za školu 711 se s ostatními utkali: Albert Budík, Sebastián Smejkal, Michal Cibulka, Radim Švarc, Martin Kuchta a Marek Šmak.
Soutěžní klání bylo odstartováno „Robopřehlídkou“ sestavenou z alegorických vozů všemožných tvarů a zaměření. Bučováci představili robota, který táhnul valník s instalovanou diskotékou. Přihlížející diváci ocenili tuto světelnou a zvukovou atrakci bouřlivým potleskem.
Další disciplínou byla tzv.  „Jízda po čáře“, kdy robot musí sledovat zakřivenou černou čáru o šířce 20 mm a po projetí určené dráhy v časovém limitu do 2 min. zastavit v tunelu. Při první rozjížďce „bučovický android“ bohužel ztratil sledovanou čáru a do cíle nedorazil. Poté následovalo přeprogramování parametrů řídícího čipu. Druhá rozjížďka byla koncipována tzv. „na jistotu“ a díky provedeným úpravám robot šťastně dorazil do místa určení. Čas ujeté dráhy nestačil na zkušenější týmy, které se této disciplíně věnují několik let. Nicméně jsme obsadili krásné 12. místo. O náročnosti disciplíny svědčí i ta skutečnost, že 13 týmů závod vůbec nedokončilo.
V kategorii „Chyť medvěda“ se soutěžící snaží pomocí dálkového ovládání navést robota k plyšovému medvídkovi ukrytému na trati, uchopit jej a přivést zpět do provizorního brlohu. Role lovce se ujal Radim Švarc a s pomocí softwarového dálkového ovladače ve školním iPadu odlovil medvídka v 6. nejrychlejším čase.
Součástí Robotiády byla i prezentace prací studentů VUT BRNO, kteří představili např. vozítko na pneumatický pohon, robotickou ruku, souboj robotů v piškvorkách a také trenažér závodního modelu formule 1. Každý účastník soutěže obdržel od pořadatelů účastnický diplom, na baštu dvě bagety a minerální vodu. Během celého sobotního dne jsme nasbírali dostatek zkušeností na další soutěž, která proběhne ve Vaňkovce začátkem prosince. Tak snad do té doby roboty naučíme dalším kouskům. Více na http://www.robotiada.cz/ 
Bronislav Budík