Vytisknout

Letiště Brno jinak

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Když se řekne letiště, každý si představí vstupní halu s restaurací a automaty. My, žáci 8. B, jsme letiště viděli docela jinak. (fotogalerie)
Na začátku exkurze jsme dlouho čekali před vrátnicí, protože se musely vyřídit formality. Zjistili jsme, že s námi nemůže jít člen Hospodářské komory, který nás vyzvedl z autobusu a přivítal na exkurzi. Nebyl totiž napsán v našem seznamu. Po vyřízení všeho potřebného nás vzal průvodce do přízemí řídící věže, kde proběhla základní přednáška o letectví a dispečinku. Poté nás zavedl do hlavní technické místnosti. Byla velmi hlučná, protože tam byla spousta různých přístrojů, které uchovávají v paměti všechno, co se říká v různých letadlech. Bylo nám vysvětleno, že vše se i zálohuje pro případné šetření havárie.
 
Pak jsme se podívali do prvního řídícího střediska, které hlídá letadla letící ve výši 300 a více metrů nad zemí. Zde jsme zjistili, že letišti Václava Havla se mezi piloty stále říká Ruzyně. Dispečer letového provozu nám velmi podrobně vysvětlil, co člověk musí absolvovat, aby si mohl sednout do jeho křesla. Opravdu to není procházka růžovou zahradou.
Po překonání točitého schodiště jsme dorazili na vrchol věže, kde seděla paní dispečerka letového provozu, která pečlivě sledovala všechno dění na ploše letiště a dávala instrukce letadlům startujícím i přistávajícím. Sledovali jsme z výšky 16 metrů dění se zájmem.
Všechno ale má svůj konec a my jsme zase museli nastoupit do autobusu a vrátit se do školní reality. Děkujeme SŠ Sokolnice, že nám v rámci svého projektu tento zážitek umožnila. Až příště poletíme na dovolenou, budeme vědět, že o naše bezpečí se stará spolehlivá parta z brněnského letiště.

Štěpán Kachlík, VIII. B