Vytisknout

Diecézní muzeum a Jaromír 99

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

I tento rok žáci 8. ročníku navštívili v rámci vzdělávání ve výtvarné výchově Brno, město nabízející velkou škálu možností jak porovnat, doplnit a zapamatovat si nové poznatky z oblasti uměleckých slohů a umělců našeho regionu. (FOTO)

9. března 2016 jsme se zúčastnili komentované prohlídky katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.
Katedrála leží „nad městem“ i „uprostřed města“. Dříve zde stával pohanský chrám Venuše Krasopaní, který nechali strhnout sv. Cyril a Metoděj a na jeho místě postavili křesťanský chrám.
To byl začátek dlouhé historie katedrály – od románských základů, gotického a neogotického stylu architektury katedrály, přes skulptury gotické od neznámých autorů, barokní od Kremserschmidta a Ondřeje Schweigla, po moderní reliéfy od Jiřího Marka.
Zaznělo zde i jméno Otmara Olivy – malíře, který vyzdobil kapli ve Vatikánu i kapli katedrály v Brně. Zašli jsme do krypty pod katedrálou, kde jsme viděli, jak na románské základy původního kostela navazovaly základy katedrály. Nevynechali jsme ani Propitou věž s krásnými vitrážními okny. Náš přesun z Petrova na Dominikánskou ulici do Domu pánů z Kunštátu trval jen pár minut.
V renesančním paláci v galerii G99 jsme si prohlédli výstavu Jaromír 99. Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 je tvůrce komiksových příběhů, počítačové grafiky, ilustrací, portrétní a auto portrétní vystřihovací grafiky, figurálních výjevů a stovky volných prací. Zaujal nás výtvarnou citlivostí, smyslem pro uchopení textu v komiksech a rozsahem výtvarného díla. Za klasické dílo světové beletrie Zámek Franze Kafky, získal v r. 2014 nominaci na prestižní cenu Willa Eisnera. Děti mohli vidět část animovaného filmu o výpravčím z Bílého Potoka, Aloisi Nebelovi, za který autor získal Evropskou cenu za nejlepší animovaný film a nominaci na Oscara. Zaujala nás také komiksová tvorba o životě a běžecké činnosti Emila Zátopka a jeho známá rada pro všechny: …když nemůžeš, tak přidej…
Den byl bohatý na umělecké zážitky, cestování se taky vymykalo tradičnímu vyučování.

Mgr. Darina Zachrlová