Vytisknout

Vida - věda je zábavná

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Na konci roku 2014 byl otevřen vědecký zábavný park pro širokou veřejnost VIDA centrum v Brně. Co je to vlastně VIDA? No přece zvolání – když objevíte něco překvapivého. „Vida! To jsem nevěděl…“. Po odpočinkových jarních prázdninách si zajeli naši šesťáci do VIDY vyzkoušet si, co ví a neví. (FOTO)

Nejdříve si pro ně animátoři připravili něco tak „obyčejného“ jako je magnetické pole, jehož vlastnosti jsou dodnes zahaleny tajemstvím. Zajímavá byla například magnetická kapalina využitelná ve vesmírném programu NASA a v automobilovém průmyslu. Taktéž žáci využili v současnosti nejsilnější neodymové magnety k výrobě Gausova děla. Na závěr si každý odnesl vlastnoručně vyrobenou magnetickou plastelínu. Po intenzivním pracovním nasazení následoval úprk mezi interaktivní exponáty, kde si všichni vyzkoušeli fyzikální principy v praxi.
Bonbónkem na dortu vědění byla světelná show, kterou předvedli animátoři v přednáškové laboratoři. Konečně se dozvěděli, proč světluška nezapálí les a led může svítit LED světlem.

Bronislav Budík

 
Postřehy žáků 6.B – VIDA centrum 11. března 2016
Kristýna K.
Exkurze se mi líbila, byla tam velká spousta zajímavých věcí. Dvacetiminutové „divadlo“, které ukazovalo vývoj světla, bylo zajímavé. Hodinový program s výrobou magnetické plastelíny a ukazování různých pokusů nebyl vůbec nudný, naopak jsem si ho užila.
Natálie G.
Výlet jsem si moc užila. Bylo tam spousta zajímavých věcí. Nejvíce mě bavila aktivita SPIN UP. Byla tam světelná show, na které mne zaujal zelený oheň. Chtěla bych, abychom měli takové výlety častěji.
Kateřina R.
Líbila se mi přednáška o magnetismu. Ráda, bych se tam zase podívala.
Matěj Z.
Udělali jsme si vlastní magnetickou plastelínu. Líbilo se mi představení o staré světelné laboratoří. Je tam hodně zajímavých exponátů.