Vytisknout

VIDA - UŽ VÍM PROČ A JAK

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Začátek jara šesťáci jeli objevovat do brněnského vědecko-zábavního parku s názvem VIDA. Co je to vlastně VIDA? No přece zvolání – když objevíte něco překvapivého. „Vida! To jsem nevěděl…“. (FOTO)

Už cesta vlakem a "šálinou" byla pro některé děti dobrodružným zážitkem. V parku si pro ně animátoři nejprve připravili něco tak „obyčejného“ jako je magnetické pole, jehož vlastnosti jsou dodnes zahaleny tajemstvím. Zajímavá byla například magnetická kapalina využitelná ve vesmírném programu NASA a v automobilovém průmyslu. Taktéž žáci využili v současnosti nejsilnější neodymové magnety k výrobě Gausova děla.
Na závěr si každý odnesl vlastnoručně vyrobenou magnetickou plastelínu. Po intenzivním pracovním nasazení následoval úprk mezi interaktivní exponáty, kde si všichni vyzkoušeli fyzikální principy v praxi. Atraktivním zážitkem zejména pro dívky bylo moderování počasí. Děvčata se na chvíli stala „rosničkami“ a odmoderovala nám perfektní předpověď počasí. Chlapce zajímala spíše technika. Pokusili se vyrobit vlastní sníh, rozpoutat tornádo, zjistili, jak funguje páka a kladka, vyzkoušeli působení fyzikálních sil a mnoho dalších pokusů. Společně jsme se také zúčastnili představení, na kterém jsme se dozvěděli fascinující informace o vzniku a účincích blesků. S pomocí rozkladného transformátoru proběhl souboj se světelnými meči a jako ve Hvězdných válkách prohrála temná síla. Bohužel vyměřený čas exkurze nás katapultoval zpět do Bučovic, tak snad více poznání bude někdy příště.  

                   Bronislav Budík