Vytisknout

Blackout

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Týden po uzavření Rožné - posledního uranového dolu ve střední a východní Evropě, vyrazili deváťáci ZŠ 711 zkontrolovat zásoby jaderného paliva do Dukovan. (FOTO)

Cesta začala u přečerpávací elektrárny v Dalešicích. Tato špičková elektrárna slouží pro akumulaci energie a je z hlediska instalovaného výkonu druhou největší vodní elektrárnou v České republice. Pro provoz energetické sítě je neocenitelná její schopnost najet na plný výkon do 60 sekund. Při našem příjezdu byly z pražského velína spuštěny 3 reverzní Francisovy turbíny. Jejich sílu a rychlost rotace hřídele jsme mohli ověřit přímo pod 200 tunovými elektrickými generátory. Naštěstí naše mozkovny, v případě uvolnění stroje, chránily slušivé helmy.
Nemálo zajímavé bylo i přívodní potrubí k turbínám, kterým by projel náš luxusní autobus. Bohužel byly plné vody, takže se pokus odložil na jindy a my se přesunuli do informačního centra jaderné elektrárny v Dukovanech. Pohodlně usazeni v křesílkách kinosálu jsme zhlédli film o tzv. "Blackoutu" - co by bylo, kdyby lidstvo zažilo výpadek elektrické energie na delší dobu. Katastrofický scénář se bohužel v reálném světě v menším měřítku stává. Například v roce 2006 ruční odpojení jedné z páteřních sítí v Německu způsobilo řetězovou reakci v Evropě, kdy se 15 milionů lidí, včetně občanů ČR, ocitlo bez proudu. Energetici tehdy v rámci restartu systému (blackstartu) rozdělili Evropu na tři části, v nichž se snažili znovu rozvést proud. V roce 2012 největší výpadek energie v historii postihl severní části Indie. Během dvou výpadků přišlo o elektřinu 700 milionů lidí z 28 států. Stovky tisíc lidí zůstaly ve vlacích a hromadných prostředcích. V současnosti fenomén blackoutu může vyvolat výrazný nárůst obnovitelných zdrojů slunečních a větrných elektráren. Tento problém se stává trochu černou můrou energetiků - slunce  a vítr nelze vypnout. Trochu vystrašeni filmem jsme si vyřídili poslední vzkazy na sociálních sítích a vrhli se do prohlídky modelů elektrárny. Ve Wilsonově mlžné komoře jsme udiveně pozorovali spoustu stop radioaktivních částic a ionizujícího záření, které nás neustále bombarduje z vesmíru i ze Země. Přirozená radiace není tedy žádným strašákem, dokonce radiace v elektrárně je nižší než v nejbližším městě - Třebíči. Zajímavým datem byla i skutečnost, že množství energie, kterou vyrobí jaderná elektrárna Dukovany pokryje spotřebu domácností v ČR. Závěr prohlídky jsme strávili v modelu reaktoru, kde simulovaná havárie reaktor automaticky odstavila. Rozzářeni z dojmů bez nebezpečného záření jsme docestovali do Bučovic s myšlenkou, že se snad někdy podíváme i do střeženého provozu jaderné elektrárny. 

Bronislav Budík