Vytisknout

Kolik udrží suchý zip?

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

V rámci celorepublikového projektu Laborky.cz, do kterého je zapojena i ZŠ 711, si žáci vyzkoušeli soudržnost suchého zipu. (FOTO)

Do školy přinesli suché zipy z různých zdrojů (nově zakoupené, staré "sucháče" z bot či oděvů). Části zipu si přilepili na dva díly překližky. Jeden z nich upevnili a na druhý pověsili nádobu, kterou do odtržení postupně plnili vodou. Na základě měření objemu zátěže (kbelíku + vody) spočítali sílu (na 1cm2) potřebnou k rozdělení částí suchého zipu.
Druhým úkolem badatelského odpoledne bylo testování přírodního suchého zipu (tj. plodu Lopuchu většího - lidově řečeno "kotlačka"). Měřením bylo zjištěno, že na vhodné textilii tzv. kotlačka udrží velkou čokoládu tj. více jak 100g. Pokusy si můžete prohlédnout v krátkém videu https://www.youtube.com/watch?v=Q31Qte2i1yU a v přiložené fotogalerii.

HISTORIE SUCHÉHO ZIPU

Švýcarský elektroinženýr Georges de Mestral si v roce 1941 při procházce se svým psem v Alpách všiml, že se úbory lopuchu nachytaly na jeho šaty i na srst psa.
Prohlédl si úbory pod mikroskopem (lupou) a zjistil, že se zachytávají pomocí malých háčků. Napadlo ho, že by tak mohl nahradit zip.
Svému nápadu se chtěl plně věnovat. Odešel z práce, půjčil si z banky 150 000 dolarů a začal experimentovat s bavlnou, ale byla málo odolná a příliš drahá. Při hledání jiného materiálu dospěl až k vytvoření háčků z nylonu. Utkal malé smyčky na jedné straně, na druhé straně smyčky rozpůlil (rozkrájel) a ohřál IR zářením – poloviny smyček vytvořily háčky. Pak musel ještě přijít na to, jak svůj vynález vyrábět ve velkém. Mechanizace tkaní smyček a výroby háčků mu trvala 8 let, další rok se tvořil tkalcovský stav. Trvalo 10 let, než vytvořil mechanizovaný proces výroby. Suchý zip byl na světě.
Speciální výrobek Flamingo (plameňák) je vlastně ocelový suchý zip. Byl vyvinut na Technické univerzitě v Mnichově z pružinové oceli. Široké háčky zipu zapadají do otvorů perforované kovové pásky. Háčky se vlivem mírného tlaku ohnou a pružně zdeformují; jakmile ale zapadnou do otvorů,okamžitě se vrátí zpět do původního stavu. Kolmé uspořádání snese zátěž 7 tun na metr čtvereční, paralelní uspořádání při bočním zatížení až 35 tun na metr čtvereční. Plameňák snese teploty i nad 800°C. (ML - LABORKY.CZ)

Bronislav Budík