Vytisknout

Jak jsme vyráběli bioplast

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

Naše škola je zapojena do celorepublikového projektu Laborky.cz, jehož garantem je Gymnázium Slaný, které spolupracuje s ČT při natáčení oblíbeného pořadu Zázraky přírody. V rámci projektu je podpořena jedna škola v každém z krajů, jež každý měsíc pracuje na jednom ze zajímavých témat z oblasti přírodních věd. (FOTO)

V listopadu jsme s žáky devátých ročníků probírali aktuální téma obnovitelných zdrojů spojené s úbytkem ropy a "zamoření" planety plastovým odpadem, především rozšíření mikročástic plastu v potravním řetězci. Nová analýza dokazuje, že mikroplast je globální problém. Předchozí studie se soustředily především na jeho objem v oceánech, kde působí obrovské škody na rybách – a skrze ně se dostává i do lidských těl.
Alternativou plastů z ropy jsou bioplastové komponenty, které mohou nahradit snad většinu těch, které kolem sebe teď můžete běžně vidět. Zmínit můžeme ale i třeba bioplastové zahrádkářské agro fólie. Bioplast lze využít i na výrobu zdravotně nezávadných fólií k balení potravin. Proti klasickým syntetickým plastům mají bioplasty blíže k přírodě - neuvolňují se z nich rizikové látky pro zdraví (jak při kontaktu s potravinami, tak i při spalování),  jsou prodyšné a biologicky rozložitelné (třeba i na kompostu). Navíc bioplasty pochází z obnovitelných přírodních zdrojů (základní suroviny se dají vypěstovat).
Surovinou výroby našeho bioplastu byly brambory z bučovických zahrádek. Po řádném umytí, nastrouhání a přepasírování na jemném sítku jsme získali škrob, který se stal polotovarem pro další zpracování. Vysušený škrob jsme smíchali s olejem, potravinářským barvivem, vodou, octem a zahříváním vytvořili plastickou hmotu - náš první bioplast. Zbytek nastrouhané hmoty posloužil pro skvělé bramboráky, kterými jsme naplnili naše hladová vědecká bříška.

Bronislav Budík