Vytisknout

Hvězdárna a planetárium Brno

Napsal Jiří Mikoláš. Posted in ZPRÁVY Z AKCÍ

V pátek 23. února se žáci pátých tříd, v doprovodu svých učitelů, vydali navštívit Hvězdárnu a planetárium v Brně. (FOTO)

Do planetária jsme společně přijeli kolem čtvrt na deset. Nejdříve se děti v klidu nasvačily a koupily si drobné suvenýry a upomínkové předměty. V jedenáct hodin nám začínal program „Úžasné planety“. Po příchodu do sálu se všichni pohodlně usadili do měkkých, polohovatelných sedaček pod hvězdnou oblohu a vše mohlo začít. V první části programu jsme se nejdříve seznámili s aktuální noční oblohou a souhvězdími, které noční obloha v tomto ročním období nabízí. Vyslechli jsme si velmi zajímavé povídání o hvězdách, souhvězdích a znameních zvěrokruhu.  Druhá část byla věnována zajímavému a dobrodružnému putování Sluneční soustavou. Vesmír byl najednou všude kolem nás a všichni jsme byli nečekaně do tohoto prostoru vtaženi.
Děti měly možnost nahlédnout i do míst, kam se doposud odvážily nahlédnout jen meziplanetární sondy. Dozvěděli jsme se tak spoustu zajímavých věcí o Slunci, jednotlivých planetách, které kolem Slunce obíhají, o kometách a asteroidech.
Po skončení programu děti využily tematicky vybavené prostředí okolí budovy. Na naučné stezce mohly, za pomocí několika interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop, na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe.  Exkurze se dětem velmi líbila a kromě drobných suvenýrů a pamlsků si domů dovezly spoust hezkých zážitků.

                                                            Lenka Jelínková, Dana Nová, Kristýna Hálová